Africa Magic Viewers’ Choice Awards (7th Edition)

Few among many notable African celebrities that attended the AMVCA 7th Edition. (Photo: Celebrity HQ)

On Saturday night 14th March 2020, the Eko Hotels and Suites, Victoria Island, Lagos was the venue for the 7th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA). The event was a remarkable one in the history of the Nigerian entertainment industry with great highlights of elegantly dressed stars and lots of awards. 

Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa steered the entire award program to perfection as the hosts of the program which was filled with touching and emotional moments — most especially one where Cobhams Asuquo performed as a tribute to all the fallen stars of Nollywood, with prominent names like Frank Dallas, Patience Oseni, Kelvin Osang Abang, Samuel Alabi Yellow, Victor Olaiya and many other Nigerian entertainers who were acknowledged in the performance. 

The award program had no dull moments as award plaques kept on rolling and as the fun never stopped with music legend 2baba performing and serenading the audience of movie stars. The night was surely a great one for all stars in the Nollywood industry as each category had a worthy winner. 

Below is the full list of winners at the AMVCA :

  • Best Makeup Category – Lilian Omozele Paul (God Calling)
  • Best Costume Designer – Dimeji Ajibola (Ratnik)
  • Best Picture Editor – Tosin Igho and Byryan Dike (Elevator Baby)
  • Best Sound Editor (Movie/TV Series) – Cristina Aragon (Living in Bondage)
  • Best Lighting and Designer (Movie/TV Series) – Cardoso (God Calling)
  • Best Cinematographer – John Demps (Living in Bondage)
  • Best Documentary – Beverly Naya (Skin)
  • Best Soundtrack (Movie/TV Series) – Larry Gaaga and Flavour (Living in Bondage)
  • Best Writer (Movie/TV Series) – Asinogu Nicole and CJ Obasi (Living in Bondage)
  • Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Swahili – Raveet Sippy Chadha (Subira)
  • Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Hausa – Muhammad T. Finisher (Tuntube)
  • Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba – Yewande Famakin (Alubarika)
  • Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo – Victor Iyke (Nne)
  • Best TV Series Drama/Comedy) – Anis Halloway (Truth)
  • Best Short Film or Online Video – Bola ‘Enigma’ Akanbi (Thorn)
  • Best Multichoice Talent Factory Film – Promises (East Africa)
  • Best Movie Southern Africa – Dalitso (Abraham Kabwe)
  • Best Movie East Africa – Plan B (Sarah Hassan)
  • Best Movie West Africa – Living in Bondage (Steve Gukas)
  • Industry Merit Award – Peter Igho
  • Best Supporting Actress in a Movie or TV Series – Gloria Sarfo (The Perfect Picture: 10 Years Later)
  • Best Supporting Actor in a Movie or TV Series – Pascal Tokodi (Disconnect) 
  • Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) – Funke Akindele (Moms At War)
  • Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) – Chibunna “Funny Bone” Stanley (Smash)
  • Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) – Toyin Abraham (Elevator Baby)
  • Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) – Timini Egbuson (Elevator Baby)
  • Best Dressed Male – Mike Edwards 
  • Best Dressed female – Mercy Eke
  • Trailblazer Award – Swanky J.K.A
  • Best Director – Ramsey Noah (Living in Bondage)
  • Overall Movie – Living in Bondage

The night ended on a great note with the movie “Living In Bondage” carting away the highest number of awards while all nominees were celebrated for their efforts with hopes of having a better and more productive year for the industry as a whole.